Pansuman – Pansuman malzemeleri

Ne tür dernekler kullanılıyor?

Birçok farklı dernek biçimi belirli amaçlara hizmet eder. Ameliyatta büyük önem taşıyan yara sargıları ve Sargı Bezilar, sıvalar ve yatıştırıcı Sargı Bezi, ayrıca basınç Sargı Beziları ve nemli Sargı Bezilardır.

Prensip olarak, bir yara sargısı sargı malzemesi için en kolay yoldur. Yara örtüsü, etrafına sarılarak (ör. Gazlı bezle) veya yapışkan şeritler ile tutturulabilir. Bir Sargı Bezi sargısı yapışkan şeritler veya klipslerle birlikte tutulabilir.

Sargı Bezi Sargı Beziları genellikle ameliyatta kullanılır. Bunlarda, yara sargısı sargıya entegre edilmiştir. Sıvalar, küçük yara sıvalarından büyük cerrahi yaralar için uzun ve geniş örneklere kadar hemen hemen her boyutta mevcuttur. Çeşitli tiplerdeki küçük yaralar sıva ile kaplanabilir. Daha büyük cerrahi yaralar için, sıvalar genellikle doku birkaç gün “doğru” bir Sargı Bezi altında iyileştiğinde kullanılır, sıvalar genellikle steril ambalajdan gelir ve antiseptik maddeler içerebilir.

Yara pansumanı olmayan basit yapışkan şeritler sadece yara pansumanlarını takmak için kullanılamaz. Şeritler olarak, bir boşluğu kapatmak için bir yaranın üzerine çekilebilirler. Çizgilerle, yara kenarları birbirine yaslanır, bu nedenle bu tür yaralarda dikişsiz yapmak bile mümkündür.

Özel bir işlev olarak, bazı dernekler hareketsizliği beraberinde getirir.

Sedatif yara örtüleri birçok olası şekil ve malzemede mevcuttur. Orijinal bir varyant alçı dökümdür. Günümüzde, “sıva” gerçek sıva malzemesinden daha az, ama bir kalıplanabilir ve sertleştirici plastikten üretilir.Bu tür bir plastik sıva dökümü de döküm olarak adlandırılır. Sargı Bezilar takılır, splintli Sargı Bezilar stabilizasyon için bir başka olasılıktır.Kullanılabilir başka bir malzeme sert köpüktür Ortez terimi, vücudun bir kısmını stabilize edebilen ve rahatlatabilen destek yapılarını ifade eder.

Dar tekstil birlikleri de sakinleştirici derneklere aittir. Z. B. omuz veya üst kol yaralanmaları için kullanılan Gilchrist Derneği ve Desault Derneği. Alçı dökümü ile bile, kol askısı şeklindeki bir tekstil yardımı daha fazla stabilizasyon sağlayabilir. Son olarak, bir çinko yapıştırıcı Sargı Beziı, çinko su bağlayıcı macunu (çinko yapıştırıcısı) ile kaplanmış gazlı bez Sargı Bezilarından yapılmış bir Sargı Bezidır.

Hasarlı veya ameliyat edilen bölgeye sarılmış elastik Sargı Bezilar (örn. Gazlı bez Sargı Beziları) daha az spesifiktir. Bir yara örtüsü genellikle altına yerleştirilir. Gazlı bez Sargı Beziları giderek tüp Sargı Beziları, net Sargı Bezilar veya örtü için benzer formlarla değiştirilmektedir.

Kanamayı durdurmak için bir basınç Sargı Beziı (sıkıştırma Sargı Beziı) kullanılır. Basınçlı Sargı Bezi esas olarak acil durumlarda yaralardan hayatı tehdit eden kanamayı durdurmak için kullanılır. Prensip olarak, kompresyon çorapları ve karşılık gelen sargılar (uzun streç Sargı Bezilar, kısa streç Sargı Bezilar) da kompresyon Sargı Bezilarıdır, ancak başka bir nedenden dolayı trombozu önlemek ve yaraları daha iyi iyileştirmek için kullanılırlar.

Nemli bir Sargı Bezi, diğer şeylerin yanı sıra, yara iyileşme bozuklukları için kullanılır. Merhem veya köpük ile, yara nemli tutulabilir. Plastik bir film ile sıkı bir mühür elde edilebilir, ancak genellikle yara sargısının üzerine basit bir sargı sarılır. Yara nemli tutulursa, daha iyi yara iyileşmesine ek olarak, pansuman malzemesinin yaraya yapışmaması gibi ek bir avantaja sahiptir.

Arızaları azaltmak için uzuvlarda bir streç Sargı Bezi (uzatma Sargı Beziı) kullanılır. Germe Sargı Beziı, yer değiştirmiş (yerinden çıkmış) kemik parçalarını doğru pozisyona getirmek için ameliyatta da kullanılabilir. Telli ve ağırlıklı bir çekme yapısı, vücut parçasının yavaş yavaş ayrılmasına neden olur.

Sprey Sargı Bezi, küçük yaralanmaların hızlı ve kolay bir şekilde kapatılması imkanı sunar. Sprey sargıları genellikle ameliyattan sonra kullanılmaz. Bant Sargı Beziı ayrıca bazı yaralanmalar için basit bir çözüm sunar (fonksiyonel Sargı Bezi).

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat