Sıkıştırma Sargı Bezi

Bir kompresyon

Sargı Bezi ayaklara tatbik edilen elastik Sargı Bezi yapılmış bir Sargı Bezidır. Damarların pompalama işlevini geliştirir ve kan ve lenf sıvısının dışarı akışını arttırır. Sıkıştırma Sargı Beziı takıldığında okuyun.

Sıkıştırma Sargı Beziı nedir?

Sıkıştırma Sargı Bezi, elastik Sargı Bezilerde bacağın etrafına sarılan bir Sargı Beziıdır. Derin bacak damarlarından kalbe kan akışını destekler . Sıkıştırma Sargı Beziı, doku sıvısının lenfatik damarlara emilimini de teşvik eder. Farklı kompresyon tedavisi teknikleri arasında bir ayrım yapılır

Atıcı sıkıştırma
Fischer sıkıştırması
Mısır kulakları ile sıkıştırma
Hem doktor hem de uygun şekilde eğitilmiş hemşireler tarafından bir sıkıştırma Sargı Beziı takılabilir.

Ne zaman bir sıkıştırma Sargı Bezi giyersiniz?
Temel olarak, örneğin su tutma (ödem) ve kan pıhtılarını (tromboz) önlemek için operasyonlardan sonra sıkıştırma Sargı Bezleri uygulanır. Aşağıdaki takımyıldızlarda kullanılır:

Dokuda sıvı birikmesi (ödem)
Varisli damarlar
Kronik venöz yetmezlik
Tromboflebit ( kan pıhtısı oluşumu ile flebit )
Kan pıhtı oluşumunun önlenmesi
Derin bacak damarlarında kan pıhtılaşması sonrası durum
Alt bacak ülseri ( bacak ülseri , “açık bacak”)

Sargı Bezin dokuya uyguladığı basınç yetersiz kan dolaşımına neden olabilirse, bir sıkıştırma Sargı Beziı uygulanmamalıdır. Bu risk, örneğin, periferik arteriyel oklüzif hastalığı (PAD) veya kalp yetmezliği (konjestif kalp yetmezliği ) olan hastalarda mevcuttur . Sıkıştırma Sargı Beziı, damar tıkanıklıkları veya ciddi dokunma bozuklukları için de yararlı değildir.

Sıkıştırma Sargı Bezi veya kompresyon çorabı?

Hem kompresyon Sargı Bezi hem de kompresyon çorabı, venöz kan ve lenf sıvısının bacaklardan gövdeye geri akışını teşvik eder. Sıkıştırma Sargı Beziı ile şişmiş bacaklar başlangıçta çözülebilir, çünkü her bir sargı ile bacağın mevcut şişmesine adapte olur. Kompresyon çorabı daha kolay, yani hastanın kendisi tarafından konabilir, bu nedenle çorabın çoğu zaman uzun süreli tedavide kullanılır

Sıkıştırma terapisi ile ne yaparsınız?

İlk önce hasta soyulur, böylece bacaklar tedavi edilebilir ve sırtında uzanır. Doktor şimdi bacağını kaldırıyor ve hastanın ayağını ayak bileğinde 90 ° büküyor .

Sıkıştırma Sargı Bezi: Pütter’e göre sarma teknolojisi


Doktor şimdi Sargı Bezi koymaya başlar ve ilk Sargı Bezi ayak parmaklarının hemen altına, ön ayak etrafından içeriye doğru başlayarak sarar. Ayak parmakları serbest kalır, böylece doktor yeterince kan ile beslenip beslenmediğini kontrol edebilir. Daha sonra ayak ve alt bacak etrafına artan sırada sarılır. Diz seviyesinde, doktor Sargı Beziı bir sıva şeridi ile sabitler, böylece hareket ederken kaymaz ve ayak bileğinin dışından ilk Sargı Beziın ters yönünde ikinci bir Sargı Bezi sarar. Uç ayrıca burada bir sıva şeridi veya bir zımba ile sabitlenir. Atıcı sıkıştırma Sargı Beziı sadece ayağı ve alt bacağı kapsar, ancak uyluk da dahil edilebilir.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat