Yara bakımı, Sargı Bezi ve yardımcılar

Yaralara şiddet, sıcak ve soğuk veya kimyasal maddeler neden olur.

Cilt kısmen veya tamamen tahrip olur.Sargı Bezi Bu, cildin koruyucu işlevini kaldırır, böylece. B. mikroplar vücuda daha kolay nüfuz edebilir.

Yaralardan kaynaklanan tehlikeler

Yara tipine bağlı olarak, daha büyük kan damarlarının yanı sıra sinirler, kaslar, kemikler ve organlar da yaralanabilir. “Zararsız” gibi görünen her yara bile (örn. Ahşap kıymıklarından veya dikenlerden veya kontaminasyondan kaynaklanır) tetanoz patojeni ile enfeksiyon riski altındadır.Buna karşı tek önleyici koruyucu aşıdır. Şüphe durumunda bir doktora danışmalısınız.

Yaralar etkilenenler için anlamı:

Kanama
enfeksiyon
Ağrı

Bu nedenle yardımcının yardımını tam olarak bu özelliklere odaklaması önemlidir.

Etkilenen kişi, durumuna bağlı olarak oturmalı veya yalan söylemelidir. Yaralı kişinin önünde duruyorsun ya da diz çöküyorsun, onu sürekli izleyebiliyorsun. Küçük yaralarda bile, ilgili kişiye oturmak için fırsat verilmelidir (kanama veya ağrı nedeniyle şok riski).

Ek enfeksiyon riski nedeniyle, her yara bulunduğu gibi aseptik olarak kaplanır. Her Sargı Bezi mikropsuz bir yara pansumanı ve bağından oluşur. Pansuman tipi yaranın boyutuna veya kanamanın şiddetine ve etkilenen bölgenin doğasına bağlıdır.

Olası bir enfeksiyona karşı korunmak için, ilk yardım görevlisi kanama yaralarını tedavi ederken her zaman tek kullanımlık eldivenler giymelidir. B. bu amaçla DIN 13164 ve DIN 13157 ilk yardım setlerine dahil edilmiştir.
Bu bağlamda, ilk yardım kitlerinin içeriğini de tanımalısınız.

Dernek türleri


Çeşitli birliklere (yaralanmalara) dayanarak, ilk yardımcının yara bakımı olanaklarını gösteriyoruz. Yardımcı için “Sargı Beziların” güzel görünmesi önemli değildir, ancak kanama, enfeksiyon ve ağrının etkili bir şekilde mücadele edilmesi.

Parmak ucu Sargı Beziı (hızlı yara örtüsü ile)
Dirsek Sargı Beziı (pansuman paketi ile)
El Sargı Beziı (üçgen kumaş ve yara örtüsü ile)
Basınçlı pansumanın yaratılması (pansuman paketleri ile)

Göz Sargı Beziı

Yara örtüsünü yavaşça yaralı göze yerleştirin. Üçgen bir şaltan bir kravat katlayın, her iki gözün üzerine koyun ve Sargı Beziın yaralı göze basmadığından emin olarak kafanın yan tarafına bağlayın. Her iki gözün gözleri kapalı olmalıdır, çünkü gözleri hareketsizleştirmenin tek yolu budur. Tabii ki, uygun destek, ör. B. Önlemin açıklaması, yaralı kişiye sürekli teşvik

Not: Bir göz Sargı Beziı yaralı kişide korkulara neden olabilir. Bu nedenle, onları asla yalnız bırakmamalısınız.

Yaralardaki yabancı cisimler

Tüm yabancı cisimler sadece doktor tarafından çıkarılır!
Yaradan daha uzun çıkıntı yapan yabancı cisimler, ek yaralanmaların meydana gelmemesi için doldurulmalıdır.tıkanıklık

Bir tıkanıklık, arteryel içeri akış korunurken venöz reflü kesintiye uğratmak veya büyük ölçüde azaltmaktan kaynaklanır. Bunu damarların çıkıntısı ve Sargı Beziın altındaki uzuvların kırmızı-mavi renklenmesiyle tanıyabilirsiniz.

Çizgili Sargı Bezi

Kenardaki yara örtüsünü iki parmağınızla yavaşça tutun ve doğrudan takın. Sonra rulodan gerekli uzunlukta bir sıva çekin ve kesin veya yırtın. Cilt üzerinde birbirine paralel olarak sargının üzerine gerekli sayıda alçı şeridi yapıştırın.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat