Bandajlar ve pansumanlar

Tanım

Bandajlar ve pansumanlar yara yönetiminde kullanılır. Bandaj, vücudun hastalıklı veya yaralı bir kısmını bağlamak veya sarmak için kullanılan bir bez veya başka bir malzemedir. sargı bezi Genellikle bir şerit veya ped olarak şekillendirilen bandajlar ya doğrudan yaranın üzerine yerleştirilir ya da yaraya bir pansumanı bağlamak için kullanılır. Bir pansuman, doğrudan yaraya yerleştirilen, bazen ilaç içeren, çok çeşitli malzemelerden oluşabilir.

amaç

Pansumanların hizmet ettiği amaçlar yaraları korumak; iyileşmeyi teşvik etmek; ve nemin sağlanması, tutulması veya çıkarılması. Bandajlar, pansumanları yerinde tutmak, ağrıyı hafifletmek ve genellikle hastayı rahatlatmak için kullanılabilir. Elastik bandajlar, varisli damarlar, kırık kaburgalar ve şişmiş eklemler gibi yaralar üzerinde sürekli baskı sağlamak için yararlıdır.

Açıklama

Son yıllarda, bandaj ve pansumanların tasarımında ve bileşiminde büyük ilerlemeler olmuştur. Alan giderek daha karmaşık hale geliyor ve uygunsuz ürünler uygulayan sağlık çalışanlarının sayısız raporu var. Yara bakım malzemeleri aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli ürün sınıflarında gelir:

 • Aljinat pansumanlar. Bunlar kahverengi deniz yosundan türetilir ve yara sıvısıyla temas ettiğinde sodyum aljinat jele dönüşen kalsiyum aljinat içerir. Ped veya ip olarak mevcuttur.
 • Biyosentetik pansumanlar. Bunlar biyolojik (genellikle hayvandan türetilmiş) ve polimerler gibi sentetik malzemelerin kompozitleridir.
 • Kollajen sosları. Bunlar, sığır derisinden, sığır tendonlarından veya kuşlardan elde edilen bir protein olan kolajenden yapılır. Parçacıklar veya jeller olarak mevcutturlar.
 • Kompozit pansumanlar. Bunlar plastik yapışkan şeritlere benzer ve yapışkan bir kenar, yaraya uygulanan yapışkan olmayan veya yarı yapışkan bir yüzey, bir emici tabaka ve bir bakteri bariyeri içerir.
 • Kontak katmanları. İkincil bir emici pansumanın bir yaranın yüzeyine yapışmasını durdurmak için tasarlanmış düşük yapışkanlı delikli veya dokuma polimer malzeme tabakası.
 • Gazlı bez. Emici pamuğun bu dokuma kumaşı, pamuk veya sentetik, emprenye edilmemiş ve su, salin veya diğer maddelerle emprenye edilmiş bir dizi formatta ve malzemede mevcuttur. Gazlı bez cerrahi bezlerden, çarşaflardan, rulolardan, pedlerden, süngerlerden ve şerit olarak satılır.
 • Büyüme faktörleri. Bu kısa zincirli proteinler spesifik hedef hücreleri etkiler. İnsanlarda doğal olarak bulunurlar ve vücudun bir kısmından diğerine nakledilebilir veya vücut dışında üretilebilirler.
 • Hidrokolloid yara örtüleri. Bacak ülserleri, küçük yanıklar, bası yaraları ve travmatik yaralanmalar için kullanılan bu kendinden yapışkanlı pansumanlar, yaradan sıvı emdikçe bir jel oluşturur. Bir köpük tabakasına veya ince bir poliüretan filmine tutturulmuş sodyum karboksimetilselüloz (bir emici), pektin ve jelatin gibi malzemelerden oluşurlar.
 • Hydrofibers. Pamuk görünümünde olduğu gibi, karboksimetilselüloz elyaflar da yara sıvısıyla temas ettiklerinde jele dönüşür. Şeritler veya pedler olarak mevcutturlar ve oldukça emicidirler.
 • Hidrojeller. Bunlar tabaka olarak ve jel formunda satılmaktadır ve esas olarak yaralara nem sağlamak için kullanılmaktadır. Dokunun durumuna bağlı olarak, sıvıyı emebilir veya yarayı nemlendirebilirler. Yaralara elektroterapi sağlamak için elektriksel olarak iletken bir aloe vera jeli mevcuttur.
 • Hydropolymers. Bu köpüklü jel ürünleri çoklu katmanlardan oluşur. Yüzey tabakası, bir yaranın kıvrımlarını doldurmak ve aynı zamanda sıvıları çekmek için genişleyecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Bacak sıkıştırma / sarma ürünleri. Bunlar kan akışını iyileştirmek ve ayaklarda ve bacaklarda kronik ödemleri çözmek için harici basınç uygulamak üzere tasarlanmıştır. Çoraplar, kompresyon bandajları veya pnömatik pompa gibi çok çeşitli formatlarda mevcuttur.
 • Poliüretan köpük yara örtüleri. Bunlar, sıvıları yaradan uzaklaştıran küçük açık odalara sahip köpüklü polimer çözeltileri tabakalarıdır. Bu köpük ürünlerin bazıları yapışkan yüzeyler sunar. Levha ve rulo olarak ve ayrıca yaraları paketlemek için uygun çeşitli diğer formatlarda mevcuttur.
 • Cilt ikameleri. Allogreft veya deri eşdeğeri olarak da bilinen bunlar, in vitro olarak neonatal sünnet derilerinden kültürlenen ve genişletilen insan hücrelerinden elde edilir.
 • Süper emiciler. Bunlar, hızlı emilim için yüksek bir kapasiteye sahip, çocuk bezlerinin içindeki malzeme gibi davranan parçacıklar, hidropolimerler veya köpüklerdir.
 • Şeffaf filmler. Bunlar, bir tarafında, bir yarada bulunanlar gibi nemli yüzeylere yapışmayan özel bir yapıştırıcıya sahip olan ince, berrak bir poliüretan tabakadan oluşur. Bakterilerin ve sıvıların pansuman yoluyla yaraya girmesini önler, ancak sınırlı oksijen dolaşımına izin verir.
 • Yara dolgu maddeleri. Bunlar toz veya macun olarak veya tel veya boncuk halinde satın alınabilir. Yaraları doldurmak ve ayrıca yara sıvısını emmek için kullanılırlar.
 • Yara keseleri. Yüksek salgı akışına sahip yaralar için özel bir toplama sistemi ile donatılmış olan bu ürünler, kokuları içerecek ve kolayca boşaltılacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Diğer çeşitli yara bakım ürünleri. Bunlar arasında yapışkanlı bandajlar, cerrahi bantlar, yapışkanlı cilt kapakları, cerrahi bezler, macun bandajları, özel emici pansumanlar, destek bandajları, tutma bandajları, elastik tübüler bandajlar, hafif elastik tübüler bandajlar, köpük yastıklı elastik tübüler bandajlar ve sade stockinettes bulunur.

Nasıl seçebileceğiniz çok çeşitli bandaj ve pansuman ürünleri olduğu gibi, bu ürünler için de geniş bir uygulama yelpazesi vardır:

 • Aljinat pansumanlar, orta ila ağır miktarlarda sıvı yayan yaralarda kullanılır. Yaraları paketlemek için yararlıdırlar, ancak şerit paketleme gazlı bez, daha derin yaralar için tercih edilebilir, çünkü alınması daha kolaydır. Aljinat pansumanların yaygın uygulamaları arasında akut cerrahi yaraların, bacak ülserlerinin, sinüslerin ve bası yaralarının tedavisi bulunur. Bu sargılar üçüncü derece yanıklarda kullanılmamalıdır. Kuru ya da sadece küçük miktarlarda sıvı salgılayan yaralar için de tavsiye edilmez, çünkü güçlü emilim yetenekleri yarayı kurutabilir. Bunlar ikincil bir pansumanla kaplanması gereken birincil pansumanlardır.
 • Biyosentetik pansumanlar yanıklarda ve diğer yaralarda kullanılır. Başka bir uygulama, cilt otogreft siteleri için geçici bir pansuman olarak. Bazı kişiler bu pansuman malzemelerine alerjik olabilir.
 • Kollajen yara örtülerinin yara onarımını hızlandırdığına inanılmaktadır ve genellikle inatçı yaralarda kullanılır. En çok ölü doku içermeyen yaralarda etkilidirler. Kollajen yara örtüleri kuru yaralarda, üçüncü derece yanıklarda veya sığır (inek) ürünlerine duyarlı olan herhangi bir hastada kullanılmamalıdır.
 • Kompozit pansumanlar bazen tek başına, bazen diğer pansumanlarla birlikte kullanılır. Derin yaralar önce yara dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır. Bu sargılar kesilmemelidir ve üçüncü derece yanıklarda kullanılması önerilmez.
 • Temas katmanları ölü doku içermeyen temiz yaralarda kullanım için tasarlanmıştır. Enfekte, sığ, kuru veya enfekte olmuş yaralar veya üçüncü derece yanıklar için önerilmez.
 • Gazlı bez yaraları paketlemek ve ayrıca debridman ve fitilleme için kullanılır. Özellikle derin yaraların paketlenmesi için arzu edilir. Yaraları paketlemek için gazlı bez kullanıldığında, gevşek bir paketleme tekniği tercih edilir.
 • Büyüme faktörleri. Bunlar, periferik sinir hastalıklarını içeren diyabetik ayak ülserleri gibi koşullara karşı oldukça spesifik uygulamalara sahiptir. Büyüme faktörleri ısıya duyarlıdır ve genellikle soğutma gerektirir. Bunlar iyi huylu veya kötü huylu tümörleri olan kişiler için önerilmez.
 • Hidrokolloid yara örtüleri bacak ülserleri, küçük yanıklar, bası yaraları ve travmatik yaralanmalar için kullanılır. Çıkarmak için acı verici olmadıkları için hidrokolloid yara örtüleri sıklıkla pediyatrik yara tedavisinde kullanılır. Emici yetenekleri nedeniyle, hafif ila orta miktarlarda sıvı salgılayan yaralarda kullanılırlar.
 • Hidrofiberler yüksek oranda emicidir, bu nedenle özellikle çok drene olan yaralar için yararlıdır. Bu nedenle, kuru yaralar veya az salgılanan yaralar için önerilmez, çünkü dehidrasyona neden olabilirler. Hidrofiberler cerrahi süngerler olarak veya üçüncü derece yanıklarda kullanılmamalıdır.
 • Hidrojeller genellikle ölü doku içeren yaralarda, enfekte cerrahi yaralarda ve ağrılı yaralarda kullanılır. Orta ila ağır sekresyonlu yaralarda kullanılmamalıdır. Tüm pansumanlarda olduğu gibi, üreticinin talimatlarını kontrol etmek ve takip etmek önemlidir. Hidrojeller söz konusu olduğunda, bazı ürünler üzerindeki talimatlar, bunların üçüncü derece yanıklarda kullanılmayacağını gösterir.
 • Hidropolimerler tipik olarak minimal ila orta drenajlı yaralarda kullanılır. Kuru yaralar veya üçüncü derece yanıklar için endike değildir.
 • Bacak sıkıştırma / sarma ürünleri, kan akışını arttırmak ve vücudun alt ekstremitelerindeki ödemi azaltmak için kullanılır. Bu ürünleri ödem olan kişilerde kullanmadan önce bir doktora danışılmalıdır. Birçok durumda, bu ürünler altında topikal pansumanlar kullanılır.
 • Poliüretan köpük yara örtüleri çok emicidir ve tipik olarak orta ila ağır sekresyonlu yaralarda kullanılır. Üçüncü derece yanıklarda veya drenaj yapmayan, sinüsleri veya tünelleri olan yaralarda kullanılmamalıdır.
 • Deri ikameleri, venöz bacak ülserlerinin tedavisi için onaylanmış nispeten yeni bir ürün kategorisidir. Yapay derideki yarıkları kesmek genellikle tavsiye edilir, böylece altındaki yara salgıları yeni uygulanan cildi kaldırmaz.
 • Süper emiciler, ağır şekilde salgılanan yaralarda veya uzun süreli aşınma gerektiren uygulamalarda kullanılır. Bu ürün altında yaygın olarak bir paketleme malzemesi kullanılır. Süper emiciler, kuru veya minimal sekresyonları olan üçüncü derece yanıklarda veya yaralarda kullanılmamalıdır.
 • Şeffaf filmler genellikle başka bir birincil pansuman için ikincil örtü olarak kullanılır. Yüzeysel yaralarda ve enfeksiyon riski altındaki sağlam deride kullanılırlar. Kırılgan cilde zarar vermemek için şeffaf filmlerin çok dikkatli bir şekilde çıkarılması önemlidir.
 • Yara dolgu maddeleri genellikle diğer ikincil pansumanlarla birlikte kullanılan birincil pansumanlardır. Yara dolgu maddeleri, az veya orta derecede salgıları olan sığ yaralar için uygun kabul edilir. Üçüncü derece yanıklarda veya kuru yaralarda kullanım için uygun değildir. Benzer şekilde tünel veya sinüs yaraları için önerilmez.
 • Yara keseleri, yüksek miktarda salgı içeren yaraların tedavisinde faydalıdır. Kuru yaralar için uygun değildir.

Pansuman değişiklikleri arasındaki önerilen aralıklar ürün sınıfları arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazı pansumanlarda kullanılan malzemeler, günde birkaç kez değiştirilmelerini gerektirir. Diğerleri bir hafta boyunca yerinde kalabilir. Üreticinin talimatlarına başvurulmalı ve takip edilmelidir.

Hazırlık

Yaralar, bandajlar ve pansumanlar uygulanmadan önce uygun temizlik, debridman, kapatma ve ilaç gerektirir.

Yaraların nedenini belirlemek, özellikle cilt ülserleri gibi kronik yaraların nedenini belirlemek genellikle çok önemlidir. Bir doktora herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya bir yaradaki diğer değişiklikler hakkında bilgi verilmelidir.

Yara bakımı hemşireliği, önemli ölçüde eğitim, klinik deneyim ve muhakeme gerektiren, bazı gözlemcilerin nihayetinde ileri bir uygulama hemşireliği veya uzmanlık temelli bir uygulama haline geleceğini tahmin etmesine neden olan, hızla ilerleyen bir alandır. Yara bakımı hemşirelerine yönelik taleplerin giderek daha fazla lisansüstü eğitim almasını gerektirmesi beklenmektedir. Alanında çalışan tüm hemşireler için, yeni bilgi, teknoloji ve tekniklere ayak uydurmak için sürekli eğitim şarttır. Çok sayıda kurum ve kurum, yara bakımı yönetiminde sürekli eğitim kursları sunmaktadır.

Sonuçlar

Uygun ve zamanında bakım alan yaraların kabul edilebilir bir şekilde iyileşmesi muhtemeldir.

Ayrıca bkz. İnsizyon bakımı Yara bakımı .

kaynaklar

kitabın

Brown, P., D. Oddo ve JP Maloy. Yara Bakımına Hızlı Referans Boston: Jones ve Bartlett Yayıncıları, 2003.

Mani, Raj. Kronik Yara Yönetimi: Değişim Kanıtı Boca Raton, FL: CRC Press, 2002.

Milne, CT, LQ Corbett ve D. Duboc. Yara, Ostomi ve Kontinans Hemşireliği Sırları. Philadelphia: Hanley ve Belfus, 2002.

Peitzman, Andrew B. Travma El Kitabı, 2. Baskı. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2002.

süreli

Atiyeh, BS, KA El-Musa ve R. Dham. “Kısmi Kalınlıklı Yaraların Nemli ve Nemli Etkili Pansumanları Sonrası Skar Kalitesi ve Fizyolojik Bariyer Fonksiyon Restorasyonu.” Dermatolik Cerrahi 29 no. 1 (2003): 14-20.

King, B. “Ayak Tırnağı Avülsiyonu Sonrası İlk Pansuman Değişikliğinde Ağrı: Hemşirelerin, Hastaların ve Bir Gözlemcinin Deneyimi: 1.” Yara Bakım Dergisi 12 no. 1 (2003): 5-10.

Ovington, Liza G., PhD. “İkincil Pansuman için Seçeneklerinizi Bilin.” Yara Bakım Bülteni 2, no. 4 Temmuz 1997 [alıntılanan 24 Mart 2003]. http://www.woundcare.org/news vol2n4 / prpt2.htm .

Skelhorne, G. ve H. Munro. “Yara bakımı uygulamaları için hidrojel yapıştırıcılar.” Tıbbi Cihaz Teknolojisi 13 no. 9 (2002): 19-23.

St. Clair, K. ve JH Larrabee. “Steril Eldivenlere Karşı Temiz: Ameliyat Sonrası Pansuman Değişiklikleri İçin Hangisi Kullanılır?” Sonuç Yönetimi 6 no. 1 (2002): 17-21.

organizasyonlar

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi. 11400 Tomahawk Creek Parkway, Leawood, KS 66211-2672. (913) 906-6000. E-posta: http: //fp@aafp.org. http://www.aafp.org .

Amerikan Doktorlar Koleji. 190 N. Independence Mall West, Philadelphia, PA 19106-1572. (800) 523-1546, x2600 veya (215) 351-2600. http://www.acponline.org .

Amerikan Tabipler Birliği. 515 N. State Street, Şikago, IL 60610. (312) 464-5000. http://www.ama-assn.org .

Amerikan Hemşireler Derneği. 600 Maryland Avenue, SW, Suite 100 West, Washington, DC 20024. (800) 274-4262. http://www.nursingworld.org .

Amerikan Kızıl Haç Ulusal Karargahı. 2025 E Street, KB, Washington DC 20006. (202) 303-4498. http://www.redcross.org .

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu. PO Box 372, CH-1211 Cenevre 19, İsviçre. +41 22730 42 22. E-posta: secretariat@ifrc.org. http://www.ifrc.org .

British Columbia Arama Kurtarma Derneği. Posta Kutusu 1146, Victoria, BC V8W 2T6. (250) 384-6696. E-posta: sarbc.org. http://www.sarbc.org .

Yara, Ostomi ve Kontinans Hemşireleri Derneği. 1550 South Coast Highway, Suite # 201, Laguna Beach, CA 92651. (888) 224-9626. http://www.wocn.org .

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat