Etkisi hidrofilik fonksiyonel özellikleri

hidrokoloit esaslı iyileştirici etkinliği yara sargıları .

Bu çalışmanın Sargı Bezi amacı, bir hidrokolloid yara pansuman sistemi için uygun bir bileşim sağlamak amacıyla farklı hidrofilik polimerlerin hidrokolloid yara pansumanlarının (HCD) şişme, biyolojik yapışma ve mekanik mukavemeti üzerindeki etkisini araştırmaktı . Bu çalışmada, HCD’ler sıcak eritme yöntemi kullanılarak baz olarak stiren-izopren-stiren kopolimeri (SIS) ve poliizobütilen (PIB) ile hazırlanmıştır. Ayrıca, altı hidrofilik polimer ile çok sayıda SIS / PIB bazlı HCD hazırlandı ve yara sargı özellikleri değerlendirildi.

Sonunda, yara seçilen formülasyonların iyileştirici etkinliği ticari bir yara örtüsü ile karşılaştırıldı . HCD’lerin şişme oranı, biyolojik yapışma kuvveti ve mekanik mukavemetleri sodyum aljinat> sodyum CMC = poloksamer = HPMC> PVA = PVP, sodyum aljinat> sodyum CMC = poloksamer> PVA> HPMC = PVP ve sodyum aljinat> PVA > PVP = HPMC = sodyum CMC> poloksamer. Test edilen hidrofilik polimerler arasında , sodyum aljinat en çok şişme kapasitesini, biyolojik yapışma kuvvetini ve mekanik mukavemetleri arttırmıştır.elastik sargı bezi Bu nedenle, hidrofilik polimerler SIS / PIB bazlı HCD’lerin şişmesi, biyolojik yapışması ve mekanik mukavemetinde büyük rol oynamıştır. 20/25/12/43 ağırlık oranında PIB, SIS, sıvı parafin ve sodyum aljinattan oluşan HCD formülasyonu daha iyi sonuç verdiyara sargısı özellikleri ve ticari yara sargısından daha mükemmel yara iyileştirme etkinliği . Bu nedenle, yeni HCD formülasyonu, yara sargıları için umut verici bir hidrokolloid sistemi olabilir . Telif hakkı © 2016 Elsevier BV Tüm hakları saklıdır.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat