Eklem çıkığı için ilk yardım tedavisi

Dislokasyon aracı,sargı bezi fabrikası iki veya daha fazla kemiğin bir araya geldiği, kemiğin birinin normal pozisyonlarından zorlandığı bir eklemde bir yaralanmadır. Bu ağrılı yaralanmalar eklemleri deforme eder ve hareketsizleştirir ve omuzlarda, parmaklarda ve ayak parmaklarında, kalça, dirsek ve ayak bileğinde yaygındır. Bazen eklemdeki kemikler değişir, ancak subluksasyon olarak adlandırılan ancak çok tehlikeli olabilen tamamen çıkmayacaktır. Kemik orijinal pozisyonuna geri dönerken, ağrıyana kadar ağrı hissedebilirsiniz.

Dislokasyonun nedeni genellikle düşme, araç kazaları veya temas sporları sırasında meydana gelen bir çarpışmadan kaynaklanan bir travmadır.

Yetişkinlerde, dislokasyonun en yaygın oluşumu omuzdur ve dirsek çıkığı çocuklarda yaygındır. Başparmak, yanlış şekilde bükülmeye zorlanırsa, çıkık için de savunmasızdır.

Eklem çıkığı, bağlara, tendonlara, sinirlere ve kaslara zarar verebilir. Bazı insanlar hipermobilite sendromu gibi konjenital durumlar nedeniyle dislokasyona eğilimlidir. Bu, eklemlerin belirli bir eklem için beklenen normal aralığın ötesine geçtiği bir durumdur. Eklemlerin gerilmiş bağları stabilite sağlar ve eklemler kolayca çıkarılabilir.

Aşağıdakiler herhangi bir çıkık türünde bulunan semptomlardır.

  • Yaralı bölgede yoğun ağrı var
  • Eklem instabilitesi
  • Azalmış kas gücü var
  • Eklemleri hareket ettirmek zor
  • Eklem bölgesinin deformitesi
  • Eklemlerde morarma veya kızarıklık var
Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat