Ganglion kisti çıkarılması

Tanım

Ganglion kisti çıkarılması veya ganglionektomi,sargı bezi fabrikası bilek, parmak veya ayağın derisinde sıvı dolu bir kesenin çıkarılmasıdır. Kist, liflerden bir tendona veya ekleme bağlanır ve vücudun eklemlerini ve tendonlarını yağlayan berrak sıvı olan sinovyal sıvı içerir. Cerrahi prosedür bir doktor ofisinde yapılır. Aspirasyon veya büyük bir hipodermik iğne ile kistten sıvı çekilmesini gerektirir. Kist de eksize edilebilir (kesilerek çıkarılabilir).

amaç

Ganglion kistleri eklemlerde ve tendonlarda bulunan sinovyal sıvıyı içeren keselerdir. Eldeki yumuşak doku büyümesinin en yaygın formlarıdır ve yapışkan sıvı içerikleriyle ayırt edilirler. Kistik yapılar uzun ince tüp benzeri bir kol ile tendon kılıflarına bağlanır. Ganglion kistlerinin yaklaşık% 65’i el bileğinin üst yüzeyinde,% 20-25’i elin volar (avuç içi) yüzeyinde görülür. Ganglion kistlerinin kalan% 10-% 15’inin çoğu fleksör tendonun kılıfında görülür. Birkaç durumda, kistler ayağın tabanında ortaya çıkar.

Ganglion kistler Hipokrat zamanından tıbbi yazılı ortaya çıktı (c. 460, c. 375 .). Onların kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, ganglion kistlerinin sinovyal sıvı salgılayan eklemlerdeki doku astarının travmasından veya bozulmasından kaynaklandığına dair bazı göstergeler vardır.

Ganglion kistleri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve aynı hızla kaybolabilir. İyi huylu büyümelerdir, genellikle el veya parmağın eklemlerinin veya tendonlarının işleyişinde sadece büyük olduklarında sorunlara neden olurlar. Pek çok insan ağrıya neden olmadıkça, yakındaki tendonların hareketini etkilemedikçe veya özellikle çirkinleşmedikçe ganglion kistleri için tıbbi yardım almazlar.

Bir ganglion kisti için eski bir geleneksel tedavi, İncil ile vurmaktı, çünkü kistler vurulduğunda patlayabilir. Bugün, kistler aspirasyon ile cerrahi olarak çıkarılır, ancak sıklıkla tekrar ortaya çıkar. Cerrahi eksizyon ganglion kistleri için en güvenilir tedavidir, ancak aspirasyon daha yaygın tedavi şeklidir.

Demografik

Ganglion kistleri el ve el bileğinin tüm yumuşak doku tümörlerinin% 50-70’ini oluşturur. 20 ila 50 yaş arasındaki erişkinlerde görülme olasılığı yüksektir, kadın: erkek oranı yaklaşık 3: 1’dir. Çoğu ganglion kisti görülebilir; ancak bazıları gizli (gizli). Gizli kistler teşhis edilebilir, çünkü hasta elin bu kısmında ağrı hisseder veya tendonun normal hareket edemediğini fark eder. Olguların yaklaşık% 10’unda ilişkili travma vardır.

Açıklama

Hastalara bir doktor ofisinde yerel veya bölgesel bir anestezi verilir. Kistleri çıkarmak için iki yöntem kullanılır. Çoğu doktor aspirasyon olarak bilinen daha konservatif prosedürü kullanır.

özlem

  • 20-30 mL’lik bir şırıngaya tutturulmuş 18 veya 22 gauge’lik bir iğne kiste yerleştirilir. Doktor sıvıyı emerek yavaşça temizler.
  • Sıvı çekildikten sonra doktor eklem içine kortikosteroid ilacı enjekte edebilir.
  • Sahaya bir sıkıştırma sargısı uygulanır.
  • Hasta yaklaşık 30 dakika ofiste kalır.

kesip çıkarma

Bazı ganglion kistleri o kadar büyüktür ki doktor eksizyon yapılmasını önerir. Bu prosedür aynı zamanda yerel veya bölgesel anestezi ile doktorun ofisinde de gerçekleşir.

Bir gangliyon kisti eksizyonu aşağıdaki gibi yapılır:

  • Doktor, kese sınırlarını parmaklarla palpe eder veya hisseder ve kese ve çevresini işaretler.
  • Kesesi neşter ile kesilir.
  • Doktor kesiği dikişlerle kapatır ve bir bandaj uygular.
  • Hastadan en az 30 dakika ofiste kalması istenir.

Tanı / Hazırlık

Ganglion kistlerinin teşhisi oldukça kolaydır, çünkü genellikle dokunabilir ve görünürdürler. Tendonlara veya eklemlere yakın konumlarına ve sıvı kıvamlarına göre diğer büyümelerden ayırt edilirler. Ganglion kistleri bazen bir karpal patronla (bileğin üstünde kemikli, mobil olmayan bir mahmuz) karıştırılır, ancak genellikle hareket edebilmeleri ve hasta için genellikle daha az acı verici olmaları ile ayırt edilebilir.

Doktor, el ve bilekte bir veya daha fazla görüntüleme çalışması planlayabilir. Bir röntgen, kemik veya eklem anormalliklerini ortaya çıkarabilir. Ultrason, gizli kistlerin varlığını teşhis etmek için kullanılabilir.

tamamlayıcı tedavi
Hastalar ameliyattan sonra en az 48 saat boyunca yorucu fiziksel aktiviteden kaçınmalı ve herhangi bir enfeksiyon veya iltihap belirtisini doktorlarına bildirmelidir. Aspirasyon veya eksizyondan sonraki üç hafta içinde bir takip randevusu planlanmalıdır. Eksizyon, ameliyattan sonra bir miktar sertliğe ve skar dokusu oluşumu nedeniyle elin esnemesinde bazı zorluklara neden olabilir.

Riskler
Aspirasyonun ganglion kistlerinin tedavisi olarak çok az komplikasyonu vardır; en sık görülen etkiler enfeksiyon veya kortizon enjeksiyonuna bir tepkidir. Eksizyon komplikasyonları, eldeki bazı sertlikleri ve skar oluşumunu içerir. Ganglion kistleri eksizyondan sonra vakaların yaklaşık% 5-15’inde tekrarlar, çünkü genellikle kist tamamen çıkarılmamıştır.

Normal sonuçlar
Aspire edilen ganglion kistleri kaybolur ve vakaların% 27-67’sinde başka semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, tekrarlayabilir ve tekrarlanan aspirasyona ihtiyaç duyabilirler. Aspirasyon, bir kortizon enjeksiyonu ile birleştirildiğinde, kendi başına aspirasyondan daha başarılıdır. Eksizyon çok daha güvenilir bir işlemdir ve hastanın işlemden sonra yaşayabileceği sertlik eninde sonunda kaybolur. Küçük bir yara izi oluşumu normaldir.

Morbidite ve mortalite oranları
Ganglion kisti çıkarılması için tek risk, kortizon enjeksiyonuna bağlı enfeksiyonlar veya enflamasyondur. Yakındaki sinirlere veya kan damarlarına küçük bir hasar riski vardır.

Alternatifler
Ganglion kistlerinin tedavisinde aspirasyon ve eksizyona alternatifler, etkilenen el veya ayağın beklemesini ve dinlenmesini içerir. Ganglion kistlerinin herhangi bir cerrahi tedavi olmaksızın kaybolması oldukça yaygındır.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat