Pansuman ve Bandaj Kullanımı için Genel Prensipler

Pansumanların ve bandajların doğru kullanımı, açık yaraların ve kırıkların tedavisi için temel ilk yardım becerileridir.sargı bezi fabrikası  Bu beceriler tarafından sunulan temel ilk yardım eğitim kurslarında verilmektedir

Pansuman kullanımı için temel kurallar

Pansuman, kanamayı kontrol etmek ve olası enfeksiyonu önlemek amacıyla bir yaraya uygulanan herhangi bir malzemedir . Pansumanlar steril olmalıdır, ancak steril pansumanların mevcut olmadığı acil durumlarda, pansumanın yerine temiz, yumuşak bir bez kullanılabilir.

Pansuman uygularken, aşağıdaki temel kuralları hatırlamanız gerekir:

  • Pansuman olarak steril veya çok temiz malzemeler kullanın. Pansumanın doğrudan yara ile temas edecek kısımlarına dokunmayın. Mümkünse, pansumanı kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın, ancak bu acil bakım verilmesini geciktirmemelidir. Önceden paketlenmiş pansumanlar kullanıyorsanız, koruyucu paketin köşesinden tutun ve yaranın üzerine yerleştirin.
  • Tüm yarayı ve yakın çevresini örtün.
  • Kanamayı kontrol edin. Bandaj uygulamadan önce, pansumanın kanamayı etkili bir şekilde kontrol ettiğinden emin olun. Kanama durana kadar pansuman ve manuel basınç uygulamaya devam edin.
  • Bir yaraya uygulandıktan sonra pansumanı çıkarmayın. Pansumanın çıkarılması kanamayı yeniden başlatabilir ve hatta çevre dokulara zarar verebilir. Kanama devam ederse, kanla ıslatılmış pansumanların üzerine yeni pansumanlar koyun.
  • Bununla birlikte, hacimli pansumana rağmen kanama devam ederse, hacimli kanla ıslatılmış pansumanlar, basıncın tekrar sağlanmasına izin vermek için çıkarılabilir.

Bandaj kullanımı için temel kurallar

Bandaj, pansumanı yerinde tutmak için kullanılan ve yaraya baskı sağlayan herhangi bir malzemedir. Pansumanların aksine, bandajlar steril olmayabilir.

Bandaj uygularken, aşağıdaki temel kuralları hatırlamanız gerekir:

  • Çok sıkı değil ama çok gevşek değil. Tüm pansumanlar yerinde sıkıca tutulmalıdır, ancak bandaj etkilenen kısma kan akışını kısıtlayamayacak kadar daraltıcı olmamalıdır. Bandaj, yarayı kaymaması veya hareket etmemesi için sargıyı sıkıca tutmalıdır.
  • Kurban hareket ettiğinde nesnelere sıkışabileceğinden gevşek uçlar bırakmayın. Yaygın gevşek uçlar arasında bant, gazlı bez ve kumaş bulunur.
  • Parmak ve ayak parmaklarının uçlarını açık bırakın. Cilt renginde dolaşımdaki olası problemleri gösterebilecek değişiklikleri gözlemlemek ve daha kolay nörolojik değerlendirmeyi sağlamak için mümkünse parmaklar ve ayak parmakları açılmalıdır. Soluk, ağrı veya mavimsi renkli ciltlerin hepsi çok sıkı bandajı gösterir. Bununla birlikte, rakamlar yanmışsa, bunların kapatılması gerekir.
  • Olası kontaminasyonu azaltmak için pansumanın tüm kenarlarını örtün.
  • Eşit basınç sağlamak için ekstremitenin geniş bir bölgesine bandaj uygulamak en iyisidir.
Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat