Taber Tıp Sözlüğü bandaj

  1. Bir uzuv veya vücudun başka bir bölümüne bir pansuman olarak uygulanan yumuşak, genellikle emici gazlı bez veya başka bir malzeme.sargı bezi fabrikası
  2. Bir parça gazlı bez veya başka bir malzeme ile sararak örtmek.
    Bandajlar pansumanları yerinde tutmak, bir parçaya basınç uygulamak, bir parçayı hareketsizleştirmek, boşlukları yok etmek, yaralı bir bölgeyi desteklemek ve kanamaları kontrol etmek için kullanılır. Bandaj türleri arasında rulo, üçgen, dört kuyruklu, çok kuyruklu (Scultetus), dörtgen, elastik (elastik örgü, kauçuk, sentetik veya bunların kombinasyonları), yapıştırıcı, elastik yapıştırıcı, çeşitli tescilli isimler altında yeni yapışkan bandajlar, emprenye edilmiş bandajlar (Paris sıva, su bardağı [silika], nişasta) ve stockinet. Kendiliğinden yapışan, şekle oturan rulo bandajın kullanılması, normal gazlı bez rulo bandajları kullanıldığında gereken özel teknikleri ortadan kaldırarak bandajı kolaylaştırır.

karın bandajı

Bir sargıyı yerinde tutmak veya orta basınç uygulamak için kullanılan tek bir geniş kravat veya birkaç dar olan.

yapışkanlı bandaj

Yapışkan banttan yapılmış bir bandaj.

amputasyon-güdük bandajı

Postoperatif ödemi kontrol etmek ve güdük şekillendirmek için amputasyon kütüğüne uygulanan elastik bandaj. Elastik bandaj, uzuvun proksimal kısmından ziyade distale daha fazla basınç uygulayarak tekrarlayan veya sekiz şeklinde bir şekilde uygulanır.

ayak bileği bandajı

Bir ilmeğin ayağın tabanı ve diğerinin ayak bileği etrafına getirildiği ve öne veya yana sabitlendiği bir bandaj.

aksilla bandajı

Etkilenen aksilladan başlayarak, etkilenen tarafın omzunun üzerinden geçen ve uzun döngüyü karşı koltukaltı altında yapan başak tipi bir bandaj.

geri bandaj

Göğüs bandajı gibi uygulanan arkaya açık bir bandaj, yaralı tarafın skapulasının üzerine yerleştirilen nokta.

Barton bandajı

meme bandajı

Göğüsler için bir askı bandajı ve kompres.

kelebek bandajı

Yara kenarlarını bir arada tutmak için dikiş yerine kullanılan yapışkanlı bandaj. Filmli steril yapışkan şeritler kelebek bandajın yerini almıştır.

kalçalar bandaj

capeline bandajı

Baş veya omuza veya kapak veya başlık gibi kütüklere uygulanan bir bandaj.

göğüs bandajı

Göğse uygulanan bir bandaj, örneğin sekiz (başak), ancak göğsün genişlemesini etkilemez.

dairesel bandaj

Dairesel olarak uygulanan bir bandaj bir parçanın etrafında döner.

Dairesel ve Spiral Dönüşlerle Sarmak İçin Video

yapışkan bandaj

Parmaklara ve ekstremitelere bandaj yapmak veya ped oluşturmak için kullanılan, kendisine yapışan ancak diğer maddelere yapışmayan malzemeden yapılmış bir bandaj.

kravat bandajı

Yaralı bir parçanın etrafında bir bant oluşturmak için üçgen bir bandaj katlandı.

yumruk için cravat bandaj

Kanamayı durdurmak veya basınç üretmek için el bandajı. Bilek kravatın ortasına yerleştirilir; bir uç yumruğun üzerine getirilir ve başlangıç ​​noktasına geri döndürülür ve aynı prosedür diğer uçla tekrarlanır. İki uç sıkıca çekilir, bükülür ve bükülmüş parmaklara basınç yerleştirilmesi için yumruğun etrafında tekrar taşınır.

cravat dirsek bandajı

Dirseğin yaklaşık 45 ° büküldüğü ve bandajın merkezinin dirsek noktasının üzerine yerleştirildiği bir bandaj. Bir ucu ön kolun etrafına, diğer ucu üst kolun etrafına getirilir; bandaj sıkıca çekilir ve bağlanır.
GÖR: 

klavikula kırığı için cravat bandajı

Birinin, ilk önce aksilin ön kısmına 2 × 4 inç (5.1 × 10.2 cm) yumuşak bir ped koyduğu bir bandaj. Etkilenen omzun üzerine açık bandaj noktasının yerleştirilmesiyle bir askı yapılır; el ve bilek üzerine serilir ve karşı omzuna doğru yönlendirilir ve nokta bilek ve elin altına getirilir. Daha sonra uçlar kaldırılır; bandaj göğsün üzerine düz olarak serilir; kapalı el omuz üzerinde taşınır; uçlar arkada bir araya getirilir ve bağlanır, gerginliğe omuzun ne kadar yüksek taşınması gerektiğine karar verilir. Daha sonra, dirseğin geniş kısmının üzerine yatay olarak bir kravat bandajı uygulanır ve göğsün karşı tarafındaki bir ped üzerine bağlanır. Bu kravatın sıkılması omuzları ve skapulaları geri çeker.

önemli bandaj

demigauntlet bandajı

Eli örten ancak parmakları açıkta bırakan bir bandaj.

kulak bandajı

Kulak için bandaj. T bandajının dik açısına bir parça dikilir.

elastik bandaj

Sürekli basınç uygulamak için gerilebilen bir bandaj. Genellikle özel örgülerden veya kauçuk içeren malzemeden yapılır ve şişmiş ekstremitelerde veya eklemlerde, ampiyemde göğüste, kırık kaburgalarda veya varisli damarları desteklemek için bacaklarda kullanılır.

Esmarch bandajı

göz bandajı

Pansumanları tutmak için bir bandaj. Bir göz veya tek gözlük veya çapraz bandaj için basit rulo bandajı. Her iki göz için dürbün veya çapraz bandaj 5,1 cm × 5,49 m’dir.

sekiz rakamlı bandaj

Pansumanları tutmak, eklemler için basınç uygulamak (veya eklemi açık bırakmak), ayak veya el, ayak başparmağı ve burkulma için atelleri sabitlemek için kullanılan, sekizinci şekil gibi dönüşlerin birbiriyle kesiştiği bir bandaj. veya kanama.

Bandaj Uygulamak için Video: Şekil 8

parmak bandajı

Bilekte eğik fiksasyonlu bir silindir bandaj.

ayak bandajı

Ayağın üçgenin üzerine bandajın tabanı ayak bileği arkasında ve ayak bileği ile yerleştirildiği üçgen bir bandaj ve apeks ayağın üst kısmı üzerinde yukarı doğru taşınır. Uçlar öne getirilir, bir veya iki kez katlanır, çaprazlanır ve ayağın etrafında taşınır ve üstüne bağlanır.

önkol bandajı

Önkol desteği için üçgen açık sapan bandajı.

dört kuyruklu bandaj

Her ucu ikiye bölünmüş bir kumaş şerit. Kuyruklar dirsek, çene, burun veya diz gibi belirginlikleri örtmek için kullanılır.

Fricke bandajı

kasık bandajı

Hasta ayakta dururken veya pelvik istirahatte yatarken en kolay uygulanan bandaj. Bir başak bandajı gövdeyi sarar ve geçiş ön veya yanal olarak yerleştirilir. Her iki kasık da bandajlamak için çift başak kullanılır. Böyle bir çift bandaj esas olarak bir alçı dökümünde kullanılır.

el bandajı

Elin arkasında bir pansumanı sabitleyen bir demigauntlet bandajı. Başparmak ve el için, elin spiraliyle başparmağın artan başak kullanılır. Elin açık bir bandajı için üçgen bir bandaj kullanılır. Bir amputasyon kütüğü veya sıkışık yumruk için başparmak ve sekiz rakamlı bandaj için inen bir başak kullanılır.

baş bandajı

Başa uygulanan, genellikle etrafı saran teknikle, çapa veya sabit olarak kemik çıkıntıları kullanan ve yaralanma bölgesini veya dikiş hattını dikkatlice ve tamamen kaplayan herhangi bir bandaj.

topuk bandajı

Topuk için kullanılan üçgen bir bandaj.

kalça bandajı

Kalçanın üçgen şeklinde açık bir bandajı. Belin etrafına bir kravat bandajı veya başka bir bant bağlanır; başka bir bandajın noktası, yaranın konumunun üzerine doğrudan kaydırılır ve yuvarlanır veya sabitlenir. Taban yuvarlanır ve uçlar uyluğun etrafında taşınır, çaprazlanır ve bağlanır.

immobilizasyon bandajı

taşınmaz bandaj Bir parçayı sabitlemek için bir bandaj.

emdirilmiş bandaj

Vücudun kalıplarını yapmak veya hareketsiz hale getirmek için kullanılan geniş örgülü bir bandaj. Malzeme, Paris sıva gibi ıslak uygulanan ve kuruduktan sonra sertleşen bir madde ile emprenye edilir.

diz sargısı

Üçgen ve sekiz şekilli bandajların kullanıldığı diz kravatları.

bacak bandajı

İlk ucun ayak bileğinde dairesel veya eğik bir fiksasyonla veya ayak ve ayak bileğinin sekiz rakamı ile sabitlenmesiyle uygulanan bir bandaj.

çok kuyruklu bandaj

Gövde ve uzuvlar için kullanılan ayrık uçlu bir bandaj veya bağlayıcı; kaymaların üst üste binme deseninde dikildiği bir silindir parçası.

Martin bandajı

boyun bandajı

Boyun başak : Bandaj 21/2 inç × 8 yd (6,4 cm × 7,3 m). Tiroid bezi ameliyatından sonra bandaj: Makara bandajı 21/2 inç × 9 yd (6,4 cm × 8,2 m). Tiroidektomi için yapışkan sıva bandajı : Yarayı yerinde sarmak için kullanılır. Şeridin merkezine küçük bir pansuman uygulanır ve daha sonra boynun arkasına uygulanır. Özel bandaj : Sekiz rakamlı bir dönüş kullanılarak yapılan baş ve boyun çift döngü bandajı.

eğik bandaj

Bir bandaj, tersine olmadan, bir uzuvya eğik olarak uygulanır.

alçı bandajı

Paris’in bir sıva macunu ile sertleşen ve çok zorlaşan bir bandaj.
SEE: 

basınç bandajı

Genellikle kanamayı durdurmak veya ödemi önlemek için kullanılan basınç uygulamak için bir bandaj.

koruyucu bandaj

Bir parçayı örten veya pansumanları yerinde tutan bir bandaj.

dörtgen bandaj

Bir havlu veya büyük mendil, çeşitli katlanır ve baş, göğüs, göğüs veya karın bandajı olarak uygulanır.

tekrarlayan bandaj

Kütüğün ucunda bir bandaj.

ters bandaj

Bir uzuva, her bir turda silindir ters çevrilecek veya yarı bükülecek şekilde, bandajın düzgün bir şekilde oturması ve uzuvdan kaymaya karşı direnç göstermesi için uygulanan bir bandaj.
GÖR:

bandaj

Genellikle 1,3 ila 15,2 cm genişliğinde ve 2 ila 5 yd (1,83 ila 4,57 m) uzunluğunda, kısa ekseni üzerinde yuvarlanmış uzun bir yumuşak malzeme şeridi. Merkezde buluşmak için her iki uçtan yuvarlandığında, buna çift başlı silindir denir.

kauçuk bandaj

Bir uzvun şişmesini veya kanamasını önlemek için basınç uygulamak için kullanılan kauçuk rulo bandaj.
GÖR: 

Scultetus bandajı

omuz bandajı

Omuzun açık bir bandajı (spica bandajı); Hem omuzların hem de boynun şal bandajı.

akıllı bandaj

Bir hastaya takılan ve kan basıncını, kalp ritmini, nabzı, solunum hızını ve hacim durumunu izleyen çıkarılabilir bir kablosuz monitör.

başak sargısı

Her biri biraz daha yüksek veya daha düşük olan, her biri önceki dönüşün bir kısmının üst üste binmiş bir şekilde görünmesi için üst üste gelen bir dizi sekiz-sekiz dönüşün uygulandığı bir bandaj. Bu tip bandaj, kasık, omuz, uzuvlar, başparmak, ayak başparmağı ve fıtığı kasıkta desteklemek, basınç uygulamak veya pansumanları tutmak için kullanılır.

Temel başparmak başak için video

sarmal bandaj

Spiral olarak uygulanacak rulo bandajı.

sarmal ters bandaj

Uzun ekseninde, daha düzgün bir şekilde oturması için uygulama sırasında aralıklarla bir rulo bandajı bükme tekniği. Bu ters katlar, sargılanan parçanın konturuna bağlı olarak her turda veya daha az sıklıkla gerekli olabilir.

yıldız bandajı

Sırt veya omuza çapraz sarılmış bir bandaj.

askı bandajı

Esp hariç herhangi bir parçayı desteklemek için bir bandaj. meme veya skrotum.

T bandajı

T harfi gibi şekillendirilmiş ve kadın perine ve bazı durumlarda kafa için kullanılan bir bandaj.
SYN: SEE: kalça bandajı ; GÖR: T bağlayıcı

kuyruklu bandaj

Sonunda bir bandaj ayrıldı.

üçgen bandaj

Çapraz olarak katlanmış kare bir bandaj. Katlandığında, destek sağlamak için birkaç kalınlık uygulanabilir.

Velpeau bandajı

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat