Yaralar İçin İlk Yardım

  • Herhangi bir ilk yardım çantasındaki hayati bir dişli parçası, sizin veya bir başkasının kesik veya sıyrık gibi herhangi bir cilt problemi yaşaması durumunda bağlamalar ve diğer pansumanlardır.
  • Bir yara örtüsü, sargı bezi fabrikası herhangi bir enfeksiyona karşı ek bir koruyucu kaplama eklemek için herhangi bir bandaj eklemeden önce kullandığınız bir tür gazlı bezdir.
  • Kendini yaralayan yaralıda sadece küçük bir kesim veya otlatma varsa, bu yaklaşımda yaralarını tedavi edebilmeniz gerekir.
  • Kesim şiddetli ise, kendiniz tedavi etmeyi denemek istemeyebilirsiniz. Acil servislere, özellikle de yaralı çok kanıyorsa, telefon etmelisiniz.
  • Tanıdığınız biri kendini yaraladığında veya kendinizi yaralamış olsanız bile, strese girmediğinizden emin olun.

Kendini koru

İlk yardım çantanıza bir çift güvenlik eldiveni takmanız gerekecektir. Hem sizin için hem de yaralı için bir kalkan olarak eldiven giymek çok önemlidir.

Yarayı Durulayın

Korunduğunuzdan emin olduktan sonra yarayı temizlemeye devam etmelisiniz. Yaralı kanıyorsa, kanı yumuşak bir şekilde durulamak isteyeceksiniz. Yaranın nasıl sürdürüldüğüne bağlı olarak kir ve diğer parçalar da olabilir. Şimdilik sadece biraz su kullan.

Kanamayı Sonlandırmak İçin Yaraya Doğrudan Kuvvet Uygulayın

Eğer yaranın durulandıktan sonra bile hala kanaması olduğunu fark ederseniz , o kanamayı mümkün olduğunca bırakmaya çalışmalısınız. Üzerine katlanmış gazlı bez gibi yumuşak bir kumaş kullanın ve yaraya hafif ama sert bir şekilde kuvvet uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra kanamanın çoğu durmalıdır.

Yaraya Antiseptik Krem Uygulayın

Yaraya koyabileceğiniz çok sayıda tedavi kremi ve jeli vardır. Hidrojen peroksit, birçok insanın ilk yardım setlerine dahil ettiği iyi bilinen bir çözümdür. Sadece kremin veya jelin virüslerle savaşmak için antiseptik özelliklere sahip olduğundan emin olun.

Yarayı Düzenli Olarak İnceleyin

Her iki günde bir yaranızın gelişimini incelemelisiniz. Olası enfeksiyon belirtilerini arayın. Enfeksiyondan kaçınmak için bandajları birkaç günde bir değiştirmeniz gerekir. Son olarak, cilt iyileşmeye başladığında, yaranın nefes almasına izin vermek için bandajdan kurtulabilirsiniz.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat