Bandaj Haddeleme nedir?

Benim kadar çok sayıda WWI kitabı

ve savaş temelli kurgu okuduysanız ,sargı bezi fabrikası “bandajın ne olduğunu” merak ediyor olabilirsiniz.

Kadınlar neden hep bandaj sarıyordu ve bunun savaşla ne ilgisi vardı?

20. yüzyıl Amerika’sında bir çocuk olarak tanıdığım tek bandaj bandajdı.

Bunları nasıl alırsın?

Evdeki tüm bandaidleri kullanmada ustalaştığımızda, annem bizim kullanmamız için gazlı bez ve bant ruloları almaya başladı .

aha zordu – iyi yönetemediyseniz ve beyaz bandajlar bandajlar kadar temiz bir yer olmasaydı beyaz bant her zaman kendine yapıştı.

Kızıl Haç sargısı 1914 yuvarlanıyor (Wikimedia Commons)

Ayrıca kanamayı durdurmak için bir uzvun etrafına bolca sarmanız gerekiyordu.

Sonunda, bir parça kesip bir yastık yapmak ve daha sonra bir benzeri on-it kasete öğrendi bandaid -ama deneme yanılma geldiğini.

Birinci Dünya Savaşı hakkında bir roman yazana ve bunun nasıl yapıldığını merak edene kadar gazlı bez şeritlerinin nasıl toplandığını hiç merak etmedim .

İşte şüpheci kahramanın yorumuyla romanımın açıklaması:

Başına annesi gibi bir şapka takan ve aklı potansiyel hikaye fikirlerine karşı uyanık olan Claire, savaş çabası için sargı sarmak için Sylvia ve akıllı arkadaşlarına katıldı .

Yarım düzine kadın, uzun bir cila masasının etrafında, ata portreleriyle asılı görkemli bir yemek odasında toplandı. Claire resimleri incelemek isterdi, ama bir amaç için gelirdi. Bana ne yapacağımı göster.

“Ellerinizi lavaboda yıkayın, masanın sonunda durun ve yuvarlayın,” dedi Sylvia. O ve genç bir kadın, birbirine kıkırdayarak ince ipek benzer katmanlar giymiş. Claire, üniforması olarak gördüğü şeyi ellerini yumuşattı: siyah bir etek ve mantıklı ayakkabıların içine sıkışmış beyaz bir gömlek.

Dört inç genişliğinde ve ziyafet masasının uzunluğu, yumuşak beyaz gazlı bez muslin kolayca yuvarlandı. Claire bezi olabildiğince sıkı sardı, şerit yavaşça masanın yönünde aşağı doğru hareket etti. Üç inç kalınlığındaki silindiri bir sicimle bağladı ve bir sonraki uzun muslin parçasına başladı. Sylvia ve dört arkadaşı masada çalıştılar: ikisi kumaşı boyuna kesiyordu, ikisi de masanın üstüne koydu ve biri Claire’in katılması için katıldı.

Tempo yavaştı, konuşma sıkıcıydı: yeni subaylar pahalı özel üniformalar sipariş ediyordu; gelecek sezonla ilgili sorular; ipek tedarik etmek zor olur mu? Beşinci bandaj rulosunu bitirmeden önce Claire geri dönmeyeceğini biliyordu. Not defterinde bir soru listelenmiştir: “Sylvia’nın arkadaşlarının zamanlarını harcamak için anlamlı yolları var mı?”

Onların Peter, günlük olarak çürük ahşap iki uçakları uçurmak için hayatını riske attığını düşündüğünde, onu çileden çıkardı.

Spektrumun diğer ucunda, savaş çabalarına mümkün olan her şekilde yardımcı olmak için doyurucu oyuklar belirlendi. Değişen yaştaki bir düzine kadın, bir saat içinde muazzam muslin yığınını yuvarladı, oysa savaş sona ermeden nasıl oy alacağını tartıştı. Sylvia’nın setinden çok daha eğitimli, Claire’i bir işte tuttuğu için alkışladılar.

Haddelenmiş gazlı bez, elbette, bir uzuvun etrafını sarmayı veya daha da kötüsü, ön tarafta çok sayıda korkunç yaradan bir başın sarılmasını kolaylaştırdı.

Scarlett bile bandajların nasıl sarılacağını biliyordu.

Gazlı bez , açık yaraya yapışmaz, ancak bandajlar, gerekirse petticoatlardan yırtılmış şeritler de dahil olmak üzere çeşitli kumaşlardan yapılır.

Yapıcı kadınların yapabileceği bir şeydi, bandajlara her zaman ihtiyaç vardı ve bazı gruplar yuvarlanırken dua ediyordu.

Bugün, haddeleme otomatik makine ile yapılmaktadır ve sonuç olarak, çok daha etkili, steril ve tutarlı boyuttadır.

O kadar sevgi ve ilgi taşıyor mu?

Açıkçası değil, ama ne yazık ki, her zaman gerektiği gibi olacak.

Call Now Button
Open chat

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat